Az AdAge.com-on a napokban jelent meg egy kerekasztal beszélgetés a mobilmarketingről, amin olyan szakértők vettek részt, mint Cynthia Mcintyre (a CareerBuilder.com reklámokért felelős senior directora), Eric Bader (a Brand in Hand mobil- média és marketing vállalatnál a fő ügyfelek kampányainak stratégiai tervezője), Maria Mandel (senior partner-executive director az Ogilvy digitális innovációjáért felelős osztályán), Richard Ting (VP-executive creative director az R/GA's Mobile and Emerging Platforms Group-nál).
Rögtön azt a témát kezdik el feszegetni, hogy a mobil egy nagyon személyes tárgy, a privátszféránk része, így kifejezetten érzékenyek vagyunk arra, ha a hirdetők betolakodnak ide. Ezzel persze józan gondolkodású ember egyetért, a megoldás, hogy hasznos szolgáltatásokat és tartalmakat kell készíteni a felhasználóknak, amit örömmel fogadnak. Manapság főleg a programokon van a hangsúly, mivel ezekkel sokkal élménydúsabb szolgáltatásokat lehet kínálni a vevőknek, mintha egyszerű mobilra optimalizált oldalakat hoznánk létre. Azonban fontos, hogy ne csak azért készítsünk mobil alkalmazásokat, hogy most akkor X cégnek legyen egy mobilra készült programja. Ez így önmagában semmit nem ér. Nagyon fontos, hogy pontosan meghatározzuk azt az élményt vagy funkciót, amit nyújtani kívánunk a felhasználónak. Bizonyos esetekben a mobil erre sokkal jobb lehetőséget biztosít, mint bármi más eszköz, bizonyos esetekben pedig nem. Ezt el kell fogadni. Gyakran félreértésekre ad okot, hogy a megrendelők nem tudják, hogy a mobil mind pull (keresleti), mind pedig push contet (kínálati tartalom) nyújtására is kínál lehetőséget. Nagyon fontos, hogy eldöntsük már a kampány tervezésének idején, hogy milyen funkciót is szánunk a kommunikációs aktivitásnak.
Saját programot érdemes inkább fejleszteni vagy egy meglévőt szponzorálni? Mandel szerint ezt az határozza meg, hogy mi a célunk: ha márkaismertséget akarunk építeni, akkor a szponzoráció a célszerűbb eszköz, viszont ha fogyasztói hűséget, akkor saját program fejlesztése a jobb ötlet. A felhasználó többnyire három dolgot keres: információt, szórakozási lehetőséget, és - ami a mobil eredeti funkciójából következik - kapcsoaltépítési és tartási lehetőséget más emberekkel, esetleg a márkákkal, cégekkel.
Szó esik még a kampányok kifejlesztésének idejéről is, ami nagyon különböző lehet, a komplexitástól függően akár 8-12 hét is, de ez nem különbözik mondjuk egy televíziós kampány fejlesztésének idejétől. A kivitelezés közben folyamatosan szem előtt kell tartani azt, hogy a mobilnak, mint médiumnak vannak bizonyos korlátai. Ilyen például, hogy kisebb a sávszélesség (vagy éppen drága az adatátvitel, így a user nem szívesen forgalmaz sok adatot), vagy hogy a kis képernyőből fakadóan egészen másféle felépítésének kell lennie egy oldalnak. A fotók és videók készítésénék sokkal közelebbi képkivágásokat kell alkalmazni, és figyelni kell arra, hogy lehetőleg ne legyen sok szín a háttérben, és persze itt is ügyelni kell a fájlméretekre. Nagyon fontos dolog a rendszeres, és sűrű frissítés, mivel a mobil mindig nálunk van, és azonnali információk keresésére akarjuk használni.
A legfontosabb a mobilkampányok kivitelezésénél az integrált gondolkodás. Hogy a mobilra ne csak úgy gondoljunk, mint különálló eszközre, hanem egy mobilkampányt szervesen bele kell integrálni a vállalat kommunikációs stratégiájába. Az összes változás, ami a mobilos tartalmakon kívül történik például a weboldalon, annak azonnal meg kell jelennie mobilon is, és fordítva. Ne úgy álljunk, hozzá, hogy: "Na, csináljuk akkor egy mobil website-ot". A mobil platform ennél sokkal több figyelmet és odafigyelést érdemel.
Gondolatok a mobilmarketingről
2008.09.23. 03:05 Sofokles
Szólj hozzá!
Címkék: mobil mobil marketing
A bejegyzés trackback címe:
https://sofokles.blog.hu/api/trackback/id/tr20675820
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Nincsenek hozzászólások.
Utolsó kommentek